Szalony Wierch

Ferrata Kavárnička i przerwa na kawę

Ferrata Kavárnička i przerwa na kawę

Wziąłeś ze sobą na wyjazd jasno paloną Etiopię, zapakowałeś dripa, aeropress, chemex, a nawet czajnik z gęsią szyją. Już marzysz o pysznej kawce ze słodyczą i owocowymi nutami, sięgasz do plecaka... Tragedia! Ulubiony Comandante – który tak doskonale mieli ziarenka – został w domu! Na szczęście niedaleko jest via ferrata Kavárnička, a na niej młynek do kawy. Ufff, popołudnie i wyjazd uratowane.

Trzeba jednak uważać, bo młynek na ferracie Kavárnička znajduje się gdzieś pośrodku skały i istnieje ryzyko, że ziarna jasno palonej kawy rozsypią się po krótkich ferratowych drogach. Ups…

Co ma ferrata do kawiarni?

Chyba nic.

Ale jednak nazwa ferraty – Kavárnička – w języku polskim oznacza “kawiarnię”. Kto wpadł na pomysł takiej nazwy? Prawdopodobnie Petr Kočka, wspinacz i pomysłodawca ferraty. Albo Karel Bělina, twórca dróg, który stworzył także „żelazne drogi” w Děčínie.

To może właśnie oni ustawili w dziurze tej dosyć sporej skalnej ściany młynek, a może wiedzieli, że ferrata będzie doskonałym miejscem spotkań na popołudniową kawę ze znajomymi.  

Tylko zarówno sprzęt kawowy, jak i ferratowy trzeba skombinować sobie we własnym zakresie. Obowiązkowy zestaw to więc uprząż, lonża z absorberem, kask, kuchenka gazowa, ulubiony kubek i… może  drip?

Ferrata Kavárnička znajduje się w Srbskiej Kamienicy w Czechach, a konkretnie tutaj. Jest to teren wchodzący w skład Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. A może raczej obszaru chronionego krajobrazu “Łabskie Piaskowce”? W każdym razie są to jeszcze Góry Połabskie (o których zdarzyło nam się pisać przy okazji innych via ferrat w tym rejonie).

Ferrata Kavárnička – wyceny dróg

Jak do tej pory Kavárnička jest chyba najmniejszą ferratą, którą odwiedziliśmy. To typowa “ferrata przydrożna”, tzn. wystarczy zostawić auto na parkingu, przejść się te dwie, trzy minuty i już wpiąć lonżę do liny (albo najpierw wypić na spokojnie kawkę). 

Ściana Kavárničkiej to wysoka na ok. 13 metrów skała piaskowca, na której zostały poprowadzone trzy ferraty (topo). 

Żivot na hrane – B

Moribundus – C 

Brute Force – E. 

Dla każdej z dróg jest jedno zejście – o nazwie Cesta domu, wycenione na B. Prowadzi po klamrach. 

 

Klamry znajdują się również na ferratach Zivot na hrane oraz Moribudnus. Brakuje ich na Brute Force – z tego względu ferrata jest siłowa, nie ma na niej zbyt dobrych chwytów, więc trzeba też jakoś sobie radzić, korzystając wyłącznie ze stalowej liny. 

Ferrata Kavárnička – dodatkowe informacje

Ferrata Kavárnička nie jest ferratą, dla której warto pokonać setki kilometrów. Warto jednak odwiedzić ją “po drodze” – na przykład jadąc do Czeskiej albo Saksońskiej Szwajcarii (na Häntzschelstiege), na popularne ferraty w Děčínie, a także ferraty w Górach Łużyckich (Nonnensteig i Alpiner Grat). 

 

© Copyright 2020 Błażej Wojaczek. All rights reserved

Made for your joy ❤

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać zmieniając ustawienia przeglądarki.