Szalony Wierch

Zgubiona ferrata w Szwajcarii Saksońskiej

Zgubiona ferrata w Szwajcarii Saksońskiej

Znikająca ferrata w Szwajcarii Saksońskiej? To całkiem możliwe! Dlatego podczas spaceru po Häntzschelstiege w Niemczech trzeba mieć oczy szeroko otwarte!

Szwajcaria Saksońska? Co to właściwie za rejon?

Żałujemy, że nie mieliśmy czasu, by poznać więcej miejscówek Saksońskiej Szwajcarii. Choć są to niewysokie góry (najwyższy szczyt – Großer Zschirnstein – ma zaledwie 562 m), wydają się być rewelacyjne na spacery. I oczywiście fotografowanie ciekawych kształtów piaskowców, płaskich jak stół szczytów, wystających skałek. 

 

Grupa skalna wraz ze skałą Bloßstock
Ta oderwana od reszty wieża to Bloßstock

Zostaliśmy tam jednak ściągnięci z zupełnie innych powodów. Tak samo jak wszyscy ci, którzy szukali ciekawej ferraty w Niemczech i trafili na jeden ze szlaków Gór Połabskich prowadzący do Häntzschelstiege. Aby się dostać do ferraty, trzeba podjechać (autem albo tramwajem) na Kirnitzschtalstrasse w Bad Schandau. Stamtąd do początku Häntzschelstiege jest ok. 20 minut. droga prowadzi za czerwonym znakiem, mijając m.in. Bloßstock, wysoką wieżę skalną oddzieloną od reszty skalnej baszty.

Żółty tramwaj w Badschandau
Na ferratę można przyjechać tramwajem

Gdzie zniknęła ferrata w Szwajcarii Saksońskiej?

Klettersteig rozpoczął się łatwym wejściem po klamrach na górną część skał. Widoki z tego niezbyt wysokiego miejsca były naprawdę ładne – złocące się łany rzepaku, skały, lasy. Ach, przez chwilę zrobiło się sielsko. Zaraz potem… chwila konsternacji. To już koniec? Bez przesady!

Wiadomo, nie można oczekiwać, że ferrata wyceniona na B przyniesie sporych wrażeń. Nie mogliśmy jednak uwierzyć, że jest aż tak krótka. Wszystkie znaki na niebie, tzn. na mapie, wskazywały, że jest gdzieś jej dalsza część. Pokręciliśmy się więc wte i wewte, aż w końcu znaleźliśmy…

Turyści wchodzą po klamrach na ferracie
Nietrudne podejście na kolejne "piętro" skałek
Widok na Góry Połabskie
Ta wystająca skałka z lewej to Brosinnadel, na dalszym planie widać Hohe Liebe i inne zakątki Gór Połabskich

Poszukaj w szczelinie...

Häntzschelstiege znalazła się w szczelinie. Pomiędzy skałami znajdowały się klamry i oczywiście prowadząca wzdłuż ściany lina. Przejście nie powinno nikomu nastręczyć żadnych trudności. Pnąc się do góry i jeszcze robiąc krok nad niedużą przepaścią, wyszliśmy na kolejne „piętro” skał, czyli pomiędzy Nordstern i Bauerlochturm.  

Końcówka to spacer po płaskich szczytach piaskowców – czasem trzeba było wykonać krok nad niewielką szczeliną, wspiąć się na kawałek skały czy przejść po krótkiej metalowej kładce.

Turyście wchodzą do szczeliny - ferrata w Szwajcarii Saksońskiej
Halo, czy tu jest ferrata?
Buty i klamry na ferracie w Szwajcarii Saksońskiej
Ferrata w ciemnej otchłani? Trochę tak było!
Ferrata prowadząca w szczelinie
No jest.
Turystka wychodząca na ferracie ze szczeliny
A to już wyjście ze szczeliny

Jako drogę zejściową wybraliśmy jedną ze ścieżek w lesie. Jak się okazało, dostarczyła nie mniej emocji niż przejście po Klettersteigu. Bo przecież wiadomo jak to bywa na takich ścieżkach – jest stromo. Po drodze natknęliśmy się jeszcze na kolejne klamry, ułatwiające zejście po stromej skale. 

Ferrata w Szwajcarii Saksońskiej - końcówka przejścia
Końcówka ferraty to przejście po najwyższym piętrze skałek
Zejście po klamrach po skale w lesie
Leśna ferrata?

Häntzschelstiege to nasza trzecia ferrata w Niemczech, obok Alpiner Grat i Nonnesteig w Górach Łużyckich. Choć dzieli je ok. 60 km, nam udało się w jeden dzień odwiedzić i Alpiner Grat, i Häntzschelstiege, i jeszcze na dokładkę jedną czeską – Kavarnicką (o której pewnie też coś napiszemy). Tak więc można wszystkie je zaliczyć do tzw. ferrat przydrożnych, które mogą być sposobem na rozruszanie kości podczas dłuższej wycieczki samochodowej.   

Ekipa osób na ferracie
Ferratowicze w Szwajcarii Saksońskiej 🙂

© Copyright 2020 Błażej Wojaczek. All rights reserved

Made for your joy ❤

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać zmieniając ustawienia przeglądarki.