Szalony Wierch

Alpiner Grat – ferrata dla kuracjuszy

Alpiner Grat – ferrata dla kuracjuszy

Wszyscy, którzy kurują się w uzdrowiskach u podnóży Gór Łużyckich, mają wielkie szczęście. Mogą w przerwie między zabiegami wyskoczyć sobie na ferratę Alpiner Grat. To na pewno świetny sposób na kurację dla duszy i ciała.

Dwie osoby na początku ferraty Alpiner Grat

Ferrata Alpiner Grat– gdzie ją znaleźć? 

Ferrata Alpiner Grat znajduje się w Górach Łużyckich, czyli po sąsiedzku z ferratą Nonnensteig. Została zaprojektowana przez DAV Zittau. Jest położona pomiędzy miejscowościami Kurort Oybin i Luftkurort Luckendorf i właściwie z obu tych miejsc zaczynają się szlaki. Najłatwiej dojść do niej z parkingu trasą Wiesenweg. 

Szlaki w Górach Łużyckich
Najważniejsze to wybrać dobry szlak...

My weszliśmy na spacerowy żółty szlak – Grosse Felsengasse – prowadzący wśród rozmaitych skał. Jedną z nich była Muschelsaal, na której widać dziwaczne kształty i kolory podobno spowodowane spotkaniem się w tym rejonie piaskowców i skał wulkanicznych. Geologowie z pewnością porzucą myśli o ferracie na rzecz zbadania tych ciekawostek.

Niestety żadne z nas nie zajmuje się ani zawodowo, ani hobbystycznie geologią, tak więc dalej poszukiwaliśmy ferraty Alpiner Grat. Z jednego z punktów widokowych zauważyliśmy liny rozwieszone na eksponowanej ścianie. Znaleźliśmy jednak dość stromą, wydeptaną ścieżkę i zeszliśmy do podstawy ściany i tablic informacyjnych.

Szukamy ferraty z pomocą nieocenionej aplikacji mapy.cz, stojąc przy Muschelsaal

Przejście i trudności

Ferrata  jest wyceniona na C. Według topo odcinek o takiej trudności jest tylko jeden. Ferrata prowadzi po skalistym grzbiecie, na który oczywiście najpierw trzeba się wdrapać. Dobrych chwytów jest niezbyt dużo, ale w podejściu pomagają lina, klamry lub pręty. Na pewno trzeba się oswoić z myślą o wiszeniu nad głowami osób na dole.

Mężczyzna na początku ferraty Alpiner Grat
Początek ferraty o trudności B
Kobieta stoi na ferracie Alpiner Grat
Zdarzało się, że pomiędzy wbitymi prętami odstępy były dość spore

Fragment C to ubezpieczona klamrami  niemalże pionowa ściana. Lubiącym ekspozycję nie powinna sprawić żadnych trudności.

Alpiner Grat jest bardzo dobrze ubezpieczona

Pionową ścianką weszliśmy na kolejny “poziom” skały. Nareszcie można było obejrzeć się za siebie, pooglądać krajobraz Gór Łużyckich oraz okoliczne skałki i głęboko oddychać uzdrowiskowym powietrzem!  Dalsza część grańki ubezpieczona liną nie była tak trudna, jak podejrzewaliśmy, oglądając ją z góry. 

Trzy osoby robią sobie selfie na ferracie Alpiner Grat
Ferratowe selfie. W miejscu, gdzie siedzi Błażej, znajduje się puszka z zeszytem do wpisania się
Ludzie na ferracie Alpiner Grat
Ferrata kończy się w pobliżu "tarasu" widokowego

Czas przejścia ferraty wynosi ok. 30 minut. W ramach ćwiczenia można więc ją przejść nawet dwa razy. To na pewno świetny trening przed codziennym, wieczornym dancingiem w uzdrowisku 😉

Osoby stoją pod skałą
Koniec ferraty, czas na tańce! 😉 (Nie no, dobra, tak naprawdę pojechaliśmy na kolejny Klettersteig...)

Jeśli kurujesz się w Górach Łużyckich i znudziło Ci się granie w karty oraz zabiegi solankowe, zerknij na mapę i zaplanuj relaks na Alpiner Grat:

Drogi Czytelniku! Nasze relacje i opisy poszczególnych miejsc nie są przewodnikiem ani instruktażem chodzenia po via ferratach. W tekstach zamieszczamy subiektywne odczucia z pokonywanych via ferrat, które mogą znacząco różnić się od rzeczywistości.

© Copyright 2020 Błażej Wojaczek. All rights reserved

Made for your joy ❤

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać zmieniając ustawienia przeglądarki.