Szalony Wierch

Ferrata Hanselsteig w Hohe Wand – nie tylko dla dzieci

Ferrata Hanselsteig w Hohe Wand – nie tylko dla dzieci

W opisie ferraty przeczytamy: “vor allem für Kinder”. Ale nie martwcie się, dorośli, ponieważ wy też możecie wpaść do Hohe Wand na ładną i łatwą ferratę Hanselsteig.

Większość przewodników czy stron opisujących Hanselsteig zawiera informację: ferrata idealna dla dzieci. Nic dziwnego, przecież każde dziecko zachwyci się skałą Karnitschstüberl, drabiną w kominie i tradycyjnym jadłem w Hanselsteig Haus! 

Ale co w sytuacji, gdy jest się starym koniem, a wiek dziecięcy to odległa galaktyka? Na szczęście ograniczeń wiekowych na ferracie nie ma, tak więc śmiało można pędzić pod Wiedeń. 

Łatwe ferraty w Hohe Wand

Park Krajobrazowy Hohe Wand to popularny w Austrii rejon, który można wybrać na pierwsze spotkanie z ferratami. Przestrzeń służy tu ferratom i tzw. Kletterngarten. Wystarczy spojrzeć na mapę – Hohe Wand przypomina dłuuugi mur skalny. Podejścia na ferratę nie są męczące, do wielu z nich dochodzi się niekiedy w przeciągu 15-20 minut, co czyni je także idealnymi ferratami przydrożnymi.   

Trzeba zaznaczyć, że nie ma w Hohe Wand typowych alpejskich widoków – wysokich turni, potężnych ścian dwu- i trzytysięczników, lodowców – za to są piękne lasy, skałki, łąki i pola z krowami na pierwszym planie oraz malownicze wsie dookoła. 

W Hohe Wand znajdują się ferraty o każdej trudności. Są te naprawdę proste wycenione na A, dobre na szybkie spacery ferraty B, krótkie i intensywne trasy C (jak np. Wahrignersteig) oraz D i E (np. słynny OTK Klettersteig).

A jedną z łatwiejszych ferrat jest…

Ferrata Hanselsteig

Hanselsteig jest wyceniona na B (topo). Nie ma na niej żadnych trudnych momentów (chyba że zaliczymy do takiego podniesienie się z ławki i zmotywowanie się do pójścia dalej). 

Na ferratę można ruszyć z miejscowości Loderhof z parkingu położonego przy samym lesie. Szlak prowadzi dość stromo do góry. Od parkingu do miejsca, w którym kończy się ferrata, jest niecały 1 kilometr, ale prawie 300 m przewyższenia. 

Początek ferraty trzeba przejść po sporych głazach, które są z dwóch stron ubezpieczone linami. Dłuższy odpoczynek (dla tych, których wykończyło podejście w lesie, i tych, którzy po prostu lubię odpoczywać) można zaplanować przy Karnitschstüberl. To nisza skalna z ławeczką, nad którą znajduje się przewieszenie. 

Najciekawszym elementem jest komin Hansel, który przechodzi się za pomocą drabiny. Podczas przejścia odczuwa się to, że jest ona trochę pochylona w prawą stronę, ale nie zaburza to w jakiś znaczący sposób równowagi. Wyjście z komina jest ubezpieczone klamrami. 

Ponad tym fragmentem ferraty jest kilka punktów widokowych. Trasa kończy się przy Wandeckstrasse. 

Powrót z Hanselsteig

Ferrata faktycznie może być ciekawa dla dzieci, ale jeszcze lepszym punktem wycieczki będzie plac zabaw, który znajduje się przy szlaku nr 231. 

Trasa o nazwie Walderphad prowadzi do rozstaju szlaków. Jeden z nich, niebieski o nazwie Brunnlries, odchodzi w prawo i to właśnie za nim trzeba podążać. Trasa powrotna do parkingu ma 2,3 kilometra i powinna potrwać ok. 40 minut. 

Można też pokusić się o zejście tą samą drogą – ferrata Hanselsteig jest dwukierunkowa. 

Podsumowanie

Jeśli ktoś szuka ferrat na pierwszy raz, to może zainteresować się rejonem Hohe Wand. To poważna konkurencja dla ferrat na Słowacji, które choć są trochę bliżej, nie oferują aż takiej różnorodności (i trudności). W Hohe Wand, a także w jego okolicach – np. w Lesie Wiedeńskim) – Klettersteigów jest wiele i o wielu trudnościach, tak więc przez cały weekend jest co robić. Można też stopniowo poznawać trudności ferrat i zaczynać od wycenionych na A, A/B, B. Ale jak się ktoś znudzi, to szybciutko może przenieść na np. na Wahringersteig i mieć jeszcze więcej radości. 

© Copyright 2020 Błażej Wojaczek. All rights reserved

Made for your joy ❤

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać zmieniając ustawienia przeglądarki.