Szalony Wierch

Pieniny czy Beskid Sądecki? Wycieczka dla niezdecydowanych

Pieniny czy Beskid Sądecki? Wycieczka dla niezdecydowanych

Pochodziłbyś po Beskidzie Sądeckim, ale chciałbyś też zerknąć na Trzy Korony? A może chciałbyś zwiedzić Pieniny, ale kusi cię Sądecki? Nic prostszego! Proponujemy Ci wycieczkę 2 in 1 – dwa pasma w jeden dzień.

Kobieta i mężczyzna siedzą na polanie. WIdok na góry.
2in1: i Sądecki, i Pieniny

Trochę Beskidu Sądeckiego

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Jaworkach. Dawniej to miejsce zamieszkiwali Rusini Szlachtowscy. Dlatego w całej okolicy można znaleźć fundamenty domów, opuszczone sady, ślady dawnych miedz, które należały do tej najmniejszej grupy Górali Ruskich, wysiedlonej podczas Akcji “Wisła” do ZSRR czy też na zachodnie ziemie Polski. Przeszliśmy z Jaworek  przez Białą Wodę i w górę ruszyliśmy za czerwonymi znakami, cały czas idąc halami z niezłymi widokami na okolicę.

Turyści oglądają mapę
Który to miał być szlak...?

Właściwie to mieliśmy być w Małych Pieninach, a tak jakoś wyszło, że znaleźliśmy się w Sądeckim… No nic. Też fajnie. Im wyżej, tym lepsze widoki – zza wzniesień ukazały się (jeszcze) zimowe Tatry.

Widok na Tatry w oddali
Tatry widziane z okolic Pokrywiska
Panorama Tatr i Małych Pienin
Widoki na Tatry i Pieniny - Małe i te właściwie

Z kolejnym szlakiem – niebieskim – połączyliśmy się w okolicach Polany Litawcowej. Szlakowskaz upewnił nas, że jesteśmy w Sądeckim, a w Pieniny Właściwe jest 7 godzin drogi… Czyli że co, Małe Pieniny są mniej właściwe niż te drugie? Ech…

W każdym razie  z Polany Litawcowej bliżej jest na Wielki Rogacz niż na Wysoką. Nie daliśmy się temu zwieść i szliśmy dalej – już po śniegu… Szlak niebieski odbił jeszcze przed Przełęczą Gromadzką i po ok. 1 godzinie znaleźliśmy się w końcu tam, gdzie mieliśmy być od początku, czyli w Małych Pieninach.

Trochę Pienin

Przełęcz Rozdziela, jak sama nazwa wskazuje, oddziela Beskid Sądecki od Małych Pienin. To świetne miejsce do pogapienia się na słowackie i polskie góry. No i właśnie, można też rzucić okiem na Trzy Korony – one znajdują się w tych “właściwych” Pieninach.

Trzy Korony w oddali z Przełęczy Rozdziela - Pieniny
Trzy Korony widziane z Przełęczy Rozdziela

Droga z Przełęczy Rozdziela na Wysoką wiodła nas przez las i zaśnieżone polany. Niestety, zalegający mokry śnieg był raczej powodem do narzekań niż uciechy… (szczególnie wtedy, gdy człowiek wpadał po uda w jakąś zakrytą dziurę).

Kobieta w dziurze ze śniegu. Mężczyzna stoi nad kobietą.
Pułapki na szlaku prowadzącym do Wysokiej

Wysoka (albo Wysokie Skałki) to najwyższy szczyt Małych Pienin (1052 m; to też sprawia, że jest wyższa nawet od “właściwych” Pienin). Wyróżnia się pionowymi wapiennymi skałami. Jej teren jest objęty rezerwatem i choć na szczyt nie prowadzi  żaden ze szlaków, jest wyznaczona stroma ścieżka po konarach i kamieniach. 

Widoki ze szczytu są rozległe. Po południowej stronie, zza Magury Spiskiej, z którą Wysoka graniczy, wyłaniają się Tatry. Niestety, po południu nie były już tak dobrze widoczne jak rano.

Widok na Tatry z Wysokiej
Tatry i Magura Spiska z Wysokiej
Dwie kobiety na szczycie Wysokiej. Pieniny
Wysoka z patriotycznym elementem
Mężczyzna i kobieta schodzą po kamienistej ścieżce - Pieniny
Zejście z Wysokiej po mokrych kamieniach i śniegu nie należy do najprzyjemniejszych...

Pożegnaliśmy Wysokie Skałki i zeszliśmy na Polanę pod Wysoką, gdzie znajduje się baza namiotowa SKPB Łódź. Tego wieczoru godnie przywitaliśmy wiosnę ogniskiem.

Dwóch mężczyzn siedzi przy ognisku. W oddali chatka.
Przygotowania do ogniska in progress

Wąwóz Homole

Kolejnym punktem wiosennej wycieczki była wizyta w Wąwozie Homole – jednej z największych atrakcji Małych Pienin. Zielony szlak prosto z bazy namiotowej poprowadził nas wzdłuż wysokich wapiennych skał oraz potoku Kamionka. Przechodząc przez mostki i kładki, dotarliśmy po około 40 minutach do Jaworek.

Ciekawostką jest, że podobno w dawnych czasach w wąwozie poszukiwano złota i skarbów. Nie brakuje także o tym miejscu legendy. Jest ona związana ze skałkami znajdującymi się w górnej części wąwozu. Nazywa się je Kamiennymi Księgami. Podobno ktoś odczytał z nich ludzkie dzieje, a potem stracił mowę… Może dowiedział się, ile będzie kosztował wstęp do wąwozu w 2050 roku i kompletnie go zatkało… 

Dwóch mężczyzn idzie ścieżką obok potoku. Pieniny
Wąwóz Homole
Mostek obok potoku w Pieninach
Wąwóz Homole

Sprawdź na mapie przebieg beskidzko-pienińskiej trasy:

A jeślisz szukasz wycieczek tylko po jednym paśmie, z pewnością zainteresuje Cię jesienny wypad w Beskid Sądecki.

© Copyright 2020 Błażej Wojaczek. All rights reserved

Made for your joy ❤

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać zmieniając ustawienia przeglądarki.