Szalony Wierch

Kremnickie Wierchy – ferraty pełne atrakcji

Kremnickie Wierchy – ferraty pełne atrakcji

Słowacy całkiem nieźle radzą sobie z zagospodarowaniem górskich terenów. Ot, takie Kremnickie Wierchy – niewysokie góry z kawałkiem skał, w których można było poprowadzić kilka niedługich ferrat.

W Grzbiecie Flochowej (Flochovský chrbát), dla której charakterystyczne są różnego rodzaju skalne turnie czy baszty, znajdują się „żelazne drogi” nazywane  ferratami pri Skalce lub po prostu Skalką pri Kremnickich Wierchach. Do wyboru jest kilka dróg o różnych trudnościach:

  • Trubačova Veža – B,
  • Vyzva – E,
  • Komin – C,
  • Janosikova diera – A/B.

Nie są to długie trasy, tak więc można w tym miejscu spędzić cały dzień i próbować pokonać każdą z ferrat (nawet więcej niż jeden raz!). 

Kobieta na ferracie Skalka
Trochę eksponowane przejście na szczyt Trubačovej

Komin i Trubačova Veža

Obie rozpoczynają się w tym samym miejscu i przez chwilę prowadzą tą samą drogą. Oczywiście najpierw trzeba do nich (podobnie jak do Vyzvy) dotrzeć ferratą Zostupovką (A), która w części prowadzi po stopniach. Przypięcie się i ewentualne trzymanie liny może uchronić przed poślizgnięciem  na błotnistym podłożu. Poza tym na Zostupovce znajduje się krótki most linowy, dzięki któremu można ominąć osypujące się, strome zbocze. 

Ferrata Komin znajduje się pomiędzy zacienionymi skałami. W niektórych miejscach – wąskich i faktycznie przypominających komin – trzeba się nieco postarać, żeby wyjść “na powierzchnię” (szczególnie, jeśli chce się zachować nieskazitelną czystość ubrania). Trasa jest jednak prosta i mimo wyceny C, raczej niewymagająca. Poruszanie się po skałach, na których nie zawsze są dobre chwyty, ułatwiają klamry. 

Kobieta na ferracie Komin
Ostatnie metry ferraty Komin

Ciekawszą ferratą jest z pewnością Trubačova Veža, pomimo że jest krótsza. Rozpoczyna się w tym samym miejscu, gdzie Komin, jednakże trasa skręca w prawo i prowadzi po skale, a nie pomiędzy skałami. I to jest zdecydowana zaleta, ponieważ podczas trawersowania turni możemy oglądać standardowe słowackie krajobrazy (czyt. dużo gór!). 

Na szczycie znajduje się ciekawa konstrukcja metalowego krzyża (trochę przypomina on hak albo coś w tym rodzaju). Poza tym jest tam bardzo mało miejsca, więc raczej nie ma co się rozsiadać (mimo że kusi miniławeczka, położona obok krzyża). Na końcu ferraty trzeba przejść jeszcze krótki, linowy mostek.

Szczyt Trubacovej Vezy
Na szczycie Trubačovej ustawiono nietypowy krzyż
Kobieta na moście linowym na ferracie Trubacova veza
Krótki most linowy kończący Trubačovą Vežę

Janosikova Diera

To najkrótsza ferrata, znajdująca się w Kremnickich Wierchach. Nie prowadzi na żaden szczyt, a jedynie trawersuje kawałek skały. Można ją z rozpędu przejść, idąc ścieżką w stronę początku Zostupovki. To też ewentualna rozgrzewka albo próba przed innymi ferratami. Jest wyceniona na B.

Turyści na Janosikovej Dierze ferraty w Kremnickich Wierchach
Szybkie przejście Janosikovej Diery

Wyzwanie kiedy indziej

Na Vyzvę – ferratę o trudności E – nie skusiliśmy się podczas tego wyjazdu. Słyszeliśmy, że jest dość wymagająca. Widzieliśmy zresztą zwisających na niej ludzi, w tym też takich, którzy potrzebowali dodatkowej asekuracji… No cóż! Może innym razem uda się pokonać tę najtrudniejszą na Słowacji „żelazną drogę”. 

Dodatkowe atrakcje przy ferracie Skalce

Za “atrakcję” można uznać rozwieszoną na skale siatkę (takie konstrukcje przypominają przeszkody z parków linowych lub w mniejszej skali – z placu zabaw). To jedna z dziwniejszych rzeczy, które można spotkać w górach. Z ferratą czy wspinaniem ma raczej mało wspólnego. Chyba że ktoś akurat prowadzi trening wzmacniający ręce. W każdym razie przejście siatki nie wydało się nam poruszającym doznaniem. Jedyna rzecz, dla której warto wspiąć się po tej metalowej pajęczynie, to widoki – można nie tylko zerknąć w odległe krajobrazy, ale też na pobliskie ferraty i „wiszących” na nich ludzi (wtedy też niektóre miejsca sprawiają wrażenie nawet dość eksponowanych!). 

Ludzie na metalowej pajęczynie ferraty w Kremnickich Wierchach
Prawie jak po drabinie...

I w końcu coś, co rozsławiło Skalkę. Most linowy. Jednokierunkowy, 80-metrowy i zawieszony pomiędzy dwoma skałami nad kilkudziesięciometrową przepaścią. Szkoda jedynie, że jest atrakcją samą w sobie, a nie połączoną z jakąś ferratą. W każdym razie – nas ominęła przyjemność przejścia po moście. Zrezygnowaliśmy ze względu na zbyt wiele osób czekających na wejście. 

Most linowy na ferracie Kremnickie Wierchy
80-metrowy, wiszący nad przepaścią most linowy
Widoki z ferraty - Kremnickie Wierchy
Wchodząc po ferratach, można pooglądać okolice Kremnickich Wierchów

Kiedy odwiedzić ferraty w Kremnickich Wierchach?

Odpowiedź jest jedna: nie w słoneczny weekend! Jeśli chcesz czerpać jak najwięcej przyjemności z przechodzenia poszczególnych ferrat lub po prostu poćwiczyć i zapoznać się ze sprzętem, wybierz powszedni dzień tygodnia lub mało słoneczny weekend (większość ferrat i tak jest schowana w zacienionych miejscach lub w lesie, więc czy słońce świeci, czy nie, to wszystko jedno). 

My wybraliśmy ostatni weekend września. Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy miłośników ferrat! Wszyscy musieli uzbroić się nie tylko w kaski, uprzęże i lonże, ale też w cierpliwość… Nam trochę jej zabrakło i, jak już wspominaliśmy, zrezygnowaliśmy z oczekiwania w kolejce na przejście mostu linowego. Niestety na niektórych trasach również tworzyły się zatory, a chyba najbardziej na prostej “ferracie zejściowej”. 

Ludzie czekający w kolejce do mostu linowego
Na most linowy nie tak prędko można się było dostać...

Głodny via ferratowych przeżyć?

Aktualności dotyczące terminu otwarcia lub zamknięcia ferraty w Kremnickich Wierchach, a także cennik wypożyczenia sprzętu ferratowego znajdują się na stronie Skalka Arena. 

A jeśli szukasz Klattersteigów w innych rejonach, sprawdź nasze wycieczki.

© Copyright 2020 Błażej Wojaczek. All rights reserved

Made for your joy ❤

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać zmieniając ustawienia przeglądarki.