Szalony Wierch

Nowa ferrata na Plöckenpass – Oberst Gressel Gedenkweg

Nowa ferrata na Plöckenpass – Oberst Gressel Gedenkweg

Nie dość, że przydrożna, to jeszcze przygraniczna. Via ferrata Oberst Gressel Gedenkweg to jeden z Klettersteigów znajdujących się na przy przejściu granicznym Plöckenpass pomiędzy Austrią a Włochami.

Aby urozmaicić sobie podróż z Austrii do Włoch (lub na odwrót), można odwiedzić ferraty na Plöckenpass (wł. P. di Monte Croce Carnico) – przejściu granicznym pomiędzy Karyntią a Friuli-Wenecją Julijską.

Przełęcz Plöckenpass
Granica austriacko-włoska na Plöckenpass

Rozruszanie na ferracie Oberst Gressel Gedenkweg

Ferraty Oberst Gressel Gedenkweg (C/D) nie ma na mapie Kompassu. Znajduje się za to na mapach.cz, jest też w aplikacji FerrataGuide. To właśnie z niej dowiedzieliśmy się o trudnościach, poznaliśmy topo i czas przejścia oraz długość – 90 minut, 400 metrów – a także przewyższenie – ok. 200 metrów. Przeczytaliśmy też w opiniach, że to “nice ferrata”, ale też “little tiring”. I nie pomyśleliśmy jakoś, że po dość długiej podróży, niezbyt przespanej nocy i w niepewnych warunkach pogodowych będzie sporym wyzwaniem…

Błażej wspina się na ferracie Plockenpass Oberst Gressel Gedenkweg
Na rozruszanie kilka fragmentów C

No i była. Ferrata prowadziła niemalże cały czas prawie pionowo do góry. Fragmenty C na stromych skałach wapiennych, a także niektóre B/C były nieco siłowe – w większości przypadków musieliśmy wspomagać się liną, a nie naturalnymi chwytami. Ekspozycja zdecydowanie nie pomagała. Za plecami mieliśmy widok na parking na Plockenpass oraz ogromny wiatrak ustawiony niedaleko. 

Najbardziej jednak obawialiśmy się zapowiadanego na późniejsze godziny deszczu. Przy mokrej skale przejście niektórych fragmentów byłoby trudne do wykonania.

Fragment C/D na ferracie Oberst Gressel Gedenkweg
Wyczekiwany fragment C/D – lekko przewieszony. Klamry zdecydowanie ułatwiały przejście

Poza tym czekaliśmy też na fragment C/D – to jedyny taki moment na całej ferracie. Lekko przewieszony, ale ubezpieczony klamrami i dość krótki wymagał trochę siły (szczególnie przy przepinaniu się), ale nie sprawił większych problemów. 

Błażej z plecakiem w niebieskim kasku wspina się po ferracie na Plockenpass
Czasem można było się też chwycić kawałka skały. W większości miejsc jednak do wyboru pozostawała tylko stalowa lina
Ferrata na Plockenpass i Ola, która się tam wspina
Końcówka Oberst Gressel Gedenkweg zdecydowanie prostsza niż początek...

Skąd ta ferrata na Plöckenpass?

Nowy Klettersteig powstał z inicjatywy Alpincenter. Na wapiennej skale znajdowały się drogi wspinaczkowe, a także wcześniejsza ferrata, o której wiemy za Bergstiegen.com, że była koszmarem, no i generalnie niezbyt bezpieczną trasą. Poprowadzenie nowej ferraty – która zmieniła nawet stronę ściany –  jest jednak chwalone i polecane.

Plockenpass Ferrata Oberst Gressel Gedenkweg
Gładkie płyty albo stopnie – wszystko będzie na Oberst Gressel Gedenkweg!

Z Plockenpass można wybrać też:

  • via ferratę Weg Ohne Grenzen – D – może być potraktowana jako przedłużenie Oberst Gressel Gedenkweg czy Cellonstollen, wprowadza pod szczyt Frischenkofel (wł. Cellon);
  • via ferratę Cellonstollen – prowadząca przez sztolnię – B;

… i jeszcze Steinbergerweg, która, sądząc po opisach, nie jest specjalnie popularna.

Z parkingu do Oberst Gressel podchodzi się 10 minut. Zejście z kolei prowadzi drogą 147 (na mapie.cz szlak nosi nazwę “Sentiero Cellon”) po stronie włoskiej przez Colinettaalm z powrotem do Plöckenpass. Nie powinno zająć więcej niż 40 minut. 

Plockenpass ferrata Oberst Gressel Gedenkweg
Na Plöckenpass ustawiono ogromne wiatraki. pod jednym z nich znajduje się parking w pobliżu ferraty
Zejście z ferraty Oberst Gressel Gedenkweg na Plockenpass
Z ferraty schodzi się na stronę włoską i tamtędy, przyjemnym szlakiem wraca na Plöckenpass

Pozostałości po wojnie… Co się działo na Plöckenpass?

Alpy Karnickie to szczególne miejsce dla zainteresowanych historią I wojny światowej. Już nawet w nazwie ferraty są jej ślady – Oberst Gressel Gedenkweg to droga poświęcona pamięci Carla Gressela, komandora broniącego Plöckenpass po przystąpieniu Włoch do I wojny światowej

Z kolei znajdująca się w pobliżu Cellonstollen to pozostałość po tunelu przygotowanym przez wojska austriackie. Miał on służyć transportowaniu zaopatrzenia podczas zdobytego przez Włochów wzniesienia Cellon. Na jaskinie, sztolnie oraz dawny tunel wyryty w skale trafiliśmy zresztą także podczas zejścia z Oberst Gressel Gedenkweg na szlaku numer 147. 

Ola wchodzi do tunelu w skale
Tunele wydrążone w skałach to pozostałości po I wojnie światowej
Widok na Alpy Karnickie
Po przejściu ferraty w końcu można skupić się na widokach na Alpy Karnickie

Wjechałeś/wjechałaś do Włoch przez Plöckenpass, ale chcesz wyjechać inną przełęczą?

To może Nassfeld? Tam też jest co robić – potwierdzamy to tym wpisem o wycieczce na Rosskofel i Trogkofel.

© Copyright 2020 Błażej Wojaczek. All rights reserved

Made for your joy ❤

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać zmieniając ustawienia przeglądarki.