Szalony Wierch

Speed dating ze Storžičem

Speed dating ze Storžičem

Jedno spojrzenie i już wiesz, że to prawdziwa miłość... Motylki w brzuchu, szum w głowie, skurcze w łydkach. Typowe objawy występujące tuż po szybkiej randce z górą. Nie byle jaką – w końcu to Storžič.

Podobno w speed datingu liczy się pierwsze wrażenie. Jeśli tak, to Storžič jeden ze szczytów zachodniej części Alp Kamnickich – poradził sobie z tym znakomicie. Bo nawet nie stojąc z nim face to face, można się zauroczyć. A potem oszaleć i koniecznie ruszyć na spotkanie. Najlepiej na speed dating. Dynamicznie i w bardzo krótkim czasie. Warunki do tego są doskonałe – najkrótszy szlak z wioski Povlje ma ok. 4 km. Nie jest jednak tak prosto. Trzeba się ośmielić, nabrać pewności siebie i na tych 4 km pokonać ponad 1000 m przewyższenia!

Szczyt Storžič i polana pod nim
Można się zakochać...

A Storžič jest nieprzewidywalny. Spotkanie zaczyna się niby spokojnie, nie mamy jednak za dużo czasu, więc wszystko nabiera tempa. Wchodzimy w stromy żleb, gubimy szlak. To taki szybki flirt, bo już po chwili Storžič odsłania przed nami swoje prawdziwe oblicze. Czas szybkich randek płynie nieubłaganie. I wtedy, gdy zaczyna robić się naprawdę przyjemnie, nagle trzeba skończyć. Ostatnie pożegnalne spojrzenie. Czy jeszcze się kiedyś zobaczymy? Jeśli tak, to kto wie, może zostaniemy na noc…?

Grupa osób stojąca przy krzyżu na szczycie Storzica
Szybka fota na szybkiej randce ze Storžičem

Alpy Kamnicko-Sawińskie

Storžič (2132 m) to najwyższy szczyt zachodniej części Alp Kamnicko-Sawińskich, położonych w Słowenii. Są one zdecydowanie mniej popularne niż Alpy Julijskie, dzięki czemu na szlakach można spotkać mniej turystów. I choć żaden ze szczytów nie sięga nawet 2600 m n.p.m, to jednak skaliste turnie i głębokie doliny powinny zachwycić każdego miłośnika dobrych widoków i wędrówek. A o tym, że warto odwiedzić je choćby na weekend, pisało Get me out.

Słoweńskie pasma górskie widziane ze Storžiča
Górzyste oblicze Słowenii – są Karawanki i Alpy Kamnicko-Sawińskie
Turyści i krzyż na szczycie Storžiča
Szczyt Storžiča

Jak wejść na Storžič?

Trzeba zacząć od tego, że nieważne, którą wybierze się trasę, przewyższenie sięgnie ponad 1000 metrów. Odległości od miejscowości rozsianych u podnóża do szczytu nie są wielkie, stąd też te duże przewyższenia. My wybraliśmy trasę z miejscowości Povlje położonej na południu Storžiča. Trasa miała nieco ponad 4 kilometry i prawdopodobnie ok. 1500 m przewyższenia. Z początku szlak wiódł dosyć spokojnie do Polany Javornik, po czym odbił w prawo i prowadził żlebem, a następnie grzbietem. 

Oczywiście trasa przez Javornik to tylko jedna z propozycji. Wybór szlaków na Storžič jest spory (w tym można skusić się na ferratę, prowadzącą przez Žrelo). Są one opisane na słoweńskiej stronie Hribi. Tam też można zapoznać się z prognozą pogody oraz opiniami słoweńskich turystów na forum. 

Storžič to przede wszystkim świetny punkt widokowy, z którego można wypatrzyć Karawanki oraz Alpy Julijskie. Poza tym inne szczyty Alp Kamnicko-Sawińskich, w tym dosyć bliski Grintovec – najwyższy szczyt tego pasma. Jego skaliste ściany robią niezwykłe wrażenie.

Chata stojąca na polanie w górach
Chata na Polanie Javornik
Turyści podchodzą w żlebie na Storžič
Wejście wymaga oswojenia się ze stromizną
Widok na Grintovec
Grintovec
Turysta z plecakiem i aparatem, w tle góry - Storžič, Alpy Kamnicko-Sawińskie
Błażej ze Storžičem

Nie możesz spać, bo myślisz o słoweńskich Alpach?

To z pewnością prawdziwa miłość. Nie kryj tego uczucia, tylko zaplanuj wyjazd – na Storžič albo w Karawanki. 

© Copyright 2020 Błażej Wojaczek. All rights reserved

Made for your joy ❤

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać zmieniając ustawienia przeglądarki.